رویای زندگی

نکات مهم برای زندگی زناشویی بهتر

 

 

قابل توجه زوج هاي جوان; هيچگاه به خود اجازه ندهيد که فکر طلاق به ذهن تان خطور کند. حتي در بحراني ترين لحظات زندگي و در اوج کشمکش ها و اختلاف هاي زناشويي، طلاق تنها راه حل نيست. مطمئن باشيد که پس از طلاق مشکلات و سختي هاي زيادي انتظارتان را مي کشد. خودپسندي و خودخواهي، ازدواج را به ورطه نابودي مي کشاند. از جمله مواردي که مي تواند زندگي زناشويي را به بن بست بکشاند، مي توان از موارد زير نام برد:

1 ) تعهد بيش از اندازه: تعهد بيش از اندازه و خستگي جسمي و روحي; اين مشکل در زوج هاي جواني که در مدرسه يا دانشگاه تحصيل مي کنند يا تازه در جايي استخدام شده اند بيشتر به چشم مي خورد. حتي الامکان سعي کنيد اوايل ازدواج به دانشگاه برويد، کار تمام وقت داشته باشيد، صاحب فرزندي شويد، خانه بسازيد يا کار و کاسبي جديدي راه بيندازيد. اين کارها مشکلات و سختي هاي زيادي به همراه دارد و بسياري از زوج هاي جواني که با اين مشکلات روبرو مي شوند، پس از آنکه ازدواجشان با شکست مواجه مي شود با تعجب از خود مي پرسند: «چرا چنين اتفاقي افتاد؟» مسئوليت و مشغله زياد باعث مي شود که زن و شوهر فرصت کمي براي همديگر داشته باشند و بنابراين فاصله آنها روزبه روز افزايش مي يابد و زماني مي رسد که براي هم مثل دو غريبه هستند، پس سعي کنيد در اوايل ازدواج، براي خود، کار و دردسر نتراشيد و وقت بيشتري را با هم بگذرانيد تا همديگر را بيشتر بشناسيد.

2) صورتحساب هاي بالا: صورتحساب هاي بالا و بحث بر سر نحوه خرج کردن پول; اجناس مصرفي خود را با پول نقد خريداري کنيد، در غير اينصورت آنها را بصورت قسطي نخريد. تمام پول تان را براي خريد خانه يا اتومبيل که استطاعت خريد آن را داريد خرج نکنيد. هميشه مقداري از پول تان را براي روز مبادا پس انداز کنيد و با آن به سفرهاي کوتاه برويد و اگر صاحب فرزندي هستيد، آن را براي مواقع ضروري کنار بگذاريد. سعي کنيد درآمدتان را عاقلانه و درست خرج کنيد.

3) خودپسندي: در جهان دو گروه از مردم وجود دارند، افراد بخشنده و افراد گيرنده. ازدواج دو نفر بخشنده مي تواند يک مسئله رضايتبخش و خوشايند براي هر دو طرف باشد، بين دو نفر بخشنده و گيرنده هميشه اصطکاک وجود دارد، اما دو نفر گيرنده در عرض شش هفته زندگي مشترک، به جان هم مي افتند و دمار از زندگي هم درمي آورند. خودپسندي و خودخواهي، ازدواج را به ورطه نابودي مي کشاند.
4) دخالت والدين: اگر زن يا شوهر بطور کامل از والدينشان جدا نشوند، احتمال بروز مشکل در زندگي زناشويي آنها وجود خواهد داشت. بعضي از والدين دوست ندارند فرزندشان پس از ازدواج از آنها دور شود و ترجيح مي دهند که در کنارشان زندگي کند. آنها به اين مسئله توجه ندارند که در اين صورت ممکن است باعث به وجود آوردن مشکل در زندگي مشترک فرزندشان شوند.

5) توقعات زياد و بي جا: بسياري از زوجين انتظار دارند که پس از ازدواج وارد يک سرزمين پر از شادي و خوشبختي شوند. آنها هميشه روياي قصر پريان را در سر مي پرورانند، غافل از اين که گاهي اوقات در زندگي زناشويي مشکلاتي پيش مي آيد که عرصه زندگي آنها را تنگ مي کند.

6) بحث و جدل: سخن ما با کساني است که فضاي خانه را با بحث و دعواهاي خود مسموم مي کنند و باعث رنجش و نگراني طرف مقابل خود مي شوند و او را از ادامه زندگي مشترک دلسرد مي کنند. بدبيني و حسادت، يکي از علل ايجاد جر و بحث زوجين است و خودبيني عامل ديگري است که باعث آزار رساندن به طرف مقابل مي شود.

7) اعتياد: اعتياد نه تنها باعث از هم پاشيدن زندگي مشترک مي شود بلکه فرد را نيز از بين مي برد. هميشه از مواد مخدر و مشروبات الکلي دوري کنيد.

8) خيانت و بي وفايي نسبت به همسر: ازدواج، پيمان و تعهد بين دو نفر است و آنها را متعهد مي سازد که تا آخر عمر به هم وفادار بمانند و در غم و شادي هاي زندگي، شريک يکديگر باشند. متاسفانه بعضي از همسران به اين تعهد پايدار نمي مانند و پس از مدتي از جاده درستي منحرف مي شوند و به همسرشان خيانت مي کنند و با اين کار کتاب زندگي مشترکشان را براي هميشه مي بندند.

9) شکست در کار و تجارت: اين مسئله به خصوص در مردان بسيار به چشم مي خورد. اضطراب و نگراني که به دنبال اين شکست ايجاد مي شود، باعث آشفته کردن کانون خانواده مي شود.

10) موفقيت در تجارت و کسب و کار: شايد خطر موفق شدن در تجارت يا به اصطلاح يک شبه پولدارشدن بيشتر از شکست در تجارت باشد. گاهي اوقات، ثروت يکباره اي که به طرف خانواده ها سرازير مي شود باعث دور شدن آنها از يکديگر و منجر به مرگ زندگي مشترک مي شود.

11) ازدواج در سنين پايين: آمار طلاق در بين دختراني که در سنين 14تا17 سالگي ازدواج مي کنند دو برابر بيشتر از دختراني است که در سنين 18تا19 سالگي ازدواج مي کنند و نيز کسانيکه در سنين 18تا119 سالگي ازدواج مي کنند، 75 برابر بيشتر از کسانيکه در سنين 20 سالگي پيمان زناشويي مي بندند به دادگاه هاي طلاق قدم مي گذارند. اين آمار نشان مي دهد که فشار ناشي از اضطراب و هيجان هاي دوران نوجواني با مشکلات زندگي مشترک درهم مي آميزد و خيلي زود زن و شوهر را به پاي ميز طلاق مي کشاند.

 

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم دی ۱۳۸۹ساعت 11:51  توسط mohammad  |